635 milionów euro na inwestycje ekologiczne w woj. lubelskim
20 November 2015, Dziennik Wschodni
Ponad 635 milionów euro z funduszy unijnych trafi w województwie lubelskim w latach 2015-2020 na szeroko rozumiane działania ekologiczne. Najwięcej pójdzie na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i podnoszenie efektywności energetycznej.
Dziś na temat wykorzystania tych pieniędzy będą rozmawiać przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów debaty „Fundusze europejskie dla zrównoważonego rozwoju w regionach – województwo lubelskie”.
Województwo lubelskie na wsparcie gospodarki niskoemisyjnej przeznaczy ponad 400 milionów euro. Pieniądze te trafią przede wszystkim na inwestycje w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną przedsiębiorstw, modernizację budynków oraz niskoemisyjny rozwój miast. Lubelskie przeznaczy na te cele około 25% środków otrzymanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). To jeden z najlepszych wyników w całym kraju. Więcej na niskoemisyjny rozwój wyda jedynie województwo śląskie (aż 32%).
Z uwagi na najwyższe nasłonecznienie Lubelskie ma najlepsze w Polsce warunki do rozwoju energetyki słonecznej. Na wsparcie inwestycji w fotowoltaikę (m.in. farmy słoneczne) przeznaczonych zostało ok. 110 milionów euro z ok. 138 milionów przeznaczonych na OZE – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
– Z uwagi na rolniczy charakter regionu nasze województwo ma też bardzo dobre warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii wykorzystujących biomasę. Niestety ten obszar został w Regionalnym Programie Operacyjnym i dokumentach uszczegóławiających wyraźnie niedoszacowany.
Z dotacji na inwestycje w OZE w województwie lubelskim będą mogły skorzystać samorządy, kościoły i związki wyznaniowe oraz przedsiębiorcy. Eksperci z organizacji pozarządowych zwracają jednak uwagę, że bez żadnego uzasadnienia ze wsparcia wyłączone zostało szerokie grono potencjalnych beneficjentów obejmujące m.in. rolników, organizacje społeczne czy Lokalne Grupy Działania (LGD).
– Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii oraz modernizację energetyczną budynków mogą powstać nowe miejsca pracy. Zwiększy się też niezależność energetyczna województwa lubelskiego – podkreśla z kolei Julia Krzyszkowska, ekspertka ds. funduszy europejskich CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci.
Organizacje pozarządowe krytykują jednak podział środków przeznaczonych na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. W swojej analizie zwracają uwagę, że około czterokrotnie więcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na modernizację budynków użyteczności publicznej niż na poprawę efektywności budynków mieszkalnych.
Tymczasem to właśnie mieszkalnictwo odpowiada za większość zużycia energii w sektorze budowlanym. Eksperci z NGO podkreślają, że modernizacja budynków mieszkalnych ma nie tylko znaczny potencjał oszczędności energii, ale przyczyni się również do ograniczenia ubóstwa energetycznego w województwie lubelskim i poprawy jakości życia jego mieszkańców.
Debata pt. „Fundusze europejskie dla zrównoważonego rozwoju w regionach – województwo lubelskie” odbędzie się dziś, piątek, w Departamencie EFS Urzędu Marszałkowskiego (sala 100) przy ul. Czechowskiej 19 w Lublinie (początek o godzinie 11).
Institution: EU Funds
Theme: Energy & climate
Location: Poland