Kto sú organizátori súťaže?
Súťaž organizujú Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci s medzinárodnou sieťou mimovládnych organizácií CEE Bankwatch Network, ktorá sa venuje kontrole európskych verejných financií a činnosti medzinárodných finančných inštitúcií.
Prečo táto súťaž?
Vo rozdeľovaní fondov EÚ začne v roku 2014 nová etapa a práve v tomto období prebieha plánovanie cieľov a opatrení, ktoré budú z fondov najbližších sedem rokov podporované. Hoci majú eurofondy prioritne prispievať k rozvoju regiónov, často smerujú do projektov, ktoré sú neefektívne, nereagujú na špecifiká a konkrétne potreby, či dokonca zhoršia kvalitu života ľudí v regióne.
Súťažou chceme motivovať ľudí v regiónoch Slovenska, aby vyjadrili svoje názory a predstavy o tom, aké projekty by skutočne pomohli ich regiónu rozvíjať sa. Hľadáme projektové nápady, ktoré dokážu prispieť k udržateľnému rozvoju regiónov cez aktivity v oblasti udržateľnej energetiky, dopravy, spotreby a odpadového hospodárstva a rozvoja miest a obcí.
Čo je to udržateľný rozvoj?
Investície do rozvoja regiónov môžu smerovať do rôznych oblastí a projektov. Aby prispievali k dlhodobému, udržateľnému rozvoju, musia nielen reagovať na ekonomické potreby, ale aj prispievať k rozvoju komunít a rešpektovať limity životného prostredia tak, aby sme umožnili kvalitný život aj budúcim generáciám. Dobrým príkladom toho, že sa nám to nedarí, je globálna zmena klímy a čoraz viac poškodená príroda, znečistená voda, vzduch a pôda. Ničenie prírody v mene ekonomického rastu pokračuje takým tempom, že obmedzenia a zmenu kvality svojho života vnímajú mnohí ľudia už v rámci jednej generácie
To však neznamená, že rozvoj šetrný k životnému prostrediu automaticky brzdí ekonomiku. Mnohé problémy je možné riešiť oveľa šetrnejším a účinnejším spôsobom, ktorý je často aj ekonomicky výhodnejší a umožňuje regiónom byť menej závislými od výkyvov nestabilnej globálnej ekonomiky. Práve doprava, výroba a spotreba tepla a elektriny, či spôsob spotreby a nakladania odpadmi, ktoré pritom vzniknú, sú výbornými príkladmi.
Obec môže investovať do plynofikácie alebo sa odstrihnúť od závislosti na dodávateľoch plynu a vybudovať tepláreň využívajúcu lokálne dostupné zdroje. Môže minimalizovať spotrebu tepla a tak odstrániť veľkú časť nákladov v svojom rozpočte. Občania, samosprávy a miestni podnikatelia môžu spolupracovať pri výrobe tepla a elektriny, vymaniť sa zo závislosti na veľkých energetických koncernoch a zároveň vytvoriť pracovné miesta priamo v regióne, kde ich iní nevytvoria.
Mestá môžu nalievať financie do obrovských parkovísk a prispôsobovať verejné priestranstvá osobným autám alebo môžu investovať do kvalitnej verejnej dopravy či rozšíriť sieť cyklistických ciest.
Ľudia môžu začať triediť odpad, presadiť výstavbu komunitného kompostoviska a vďaka tomu platiť menej za odvoz netriedeného komunálneho odpadu. Namiesto toho, aby každý všetko robil na vlastnú päsť, je možné vymyslieť rôzne spôsoby zdieľania a spoločného využívania vecí. Prečo platiť za služby a výrobky firmám, keď peniaze môžu zostať v komunite?
Chceli by ste vedieť, ako to robia Fíni, Nemci, či Francúzi? Môžete získať vedomosti a skúsenosti z regiónov, ktoré sú v mnohom pred nami. S pomocou fondov je možné nájsť si partnerov v zahraničí a spolupracovať s nimi.
Fondy EÚ by mohli pomôcť financovať mnohé veci, ktoré by skutočne pohli naše regióny dopredu. Občania by mali dávať najavo politikom a úradníkom v Bratislave aj v Bruseli, čo skutočne potrebujú a kam by mali smerovať financie z EÚ. Únia totiž na úroveň obcí a domácností nedovidí. Preto sú váš hlas a vaše nápady dôležité. Zamyslite sa, čo je potrebné, predstavte si, čo by bolo možné, vymýšľajte, špekulujte.
O čo sa súťaží?
Tvorcovia tých najlepších nápadov získajú finančnú odmenu a možnosť prezentovať ich v Bruseli na spoločnom podujatí. Aj tí, ktorí nezískajú cenu, však môžu profitovať z nových kontaktov s aktívnymi ľuďmi v iných regiónoch a s odborníkmi na fondy EÚ a získať nové vedomosti a skúsenosti.
Podmienky súťaže
Kto sa môže zúčastniť?
Zúčastniť sa môžu jednotlivci – obyvatelia Slovenska vo veku od 18 rokov, neformálne skupiny a občianske iniciatívy (s minimálne jednou osobou vo veku od 18 rokov), občianske združenia a iné mimovládne organizácie.
Ako sa zapojiť do súťaže?
Do súťaže sa zapojíte vyplnením zaslaním vášho projektového nápadu prostredníctvom online súťažného formulára do 9.11.2012.
Projektový nápad je stručný popis projektu, ktorého realizáciu z fondov EÚ považujete za dobré riešenie pre vašu komunitu, obec, mesto či región. Nápad nemusí obsahovať technické podrobnosti, popis technológií alebo riešení ani iné technické a finančné detaily. Jeho cieľom je navrhnúť inovatívne udržateľné riešenie prospešné pre konkrétnu oblasť a miesto. Podrobnejšie informácie o tom, čo sa od súťažiacich vyžaduje by mal projektový nápad obsahovať, nájdete priamo v súťažnom formulári, ktorého vzor je dostupný na stiahnutie aj vo formáte .doc.
Projektový nápad by mal obsahovať len jednoduchý rozpočet, ktorý nie je ohraničený minimálnou či maximálnou sumou. Mal by však byť postavený na realistickom odhade a primeraný navrhnutým aktivitám.
Cieľom súťaže je nájsť nápady na projekty v regiónoch, ktoré sú environmentálne udržateľné. Budeme preto hodnotiť aj ich možný vplyv na životné prostredie a klímu.
V ktorých oblastiach možno súťažiť?
Udržateľná energetika
Hľadáme projektové nápady na využitie lokálne alebo regionálne dostupných obnoviteľných zdrojov energie a zníženie spotreby energie (tepla a elektrickej energie) zavedením úsporných opatrení, zmenou využívania spotrebičov a zariadení (napríklad zdieľanie a spoločné využívanie) a zvyšovaním energetickej efektívnosti budov a zariadení.
Pozitívne budeme hodnotiť predovšetkým nápady, ktoré podporia sebestačnosť komunity, obce alebo regiónu a znížia jeho závislosť od dovážaných fosílnych palív ako sú uhlie, plyn a ropa či od centrálne vyrábanej elektrickej energie. Výroba energie nemusí byť záležitosťou veľkých firiem, ale ani jednotlivých domácností. Ľudia môžu efektívne spolupracovať a využívať miestne dostupné zdroje, vďaka čomu môžu v regióne vytvoriť nové pracovné miesta, výrazne znížiť svoje náklady na platby za energie a v neposlednom rade vybudovať oveľa efektívnejší spôsob zásobovania energiou, šetrný k životnému prostrediu a podnebiu.
Udržateľná doprava
Projektové nápady by mali rozvíjať nemotorovú a hromadnú dopravu na miestnej a regionálnej úrovni. Do tejto oblasti patrí rozvoj cyklistickej infraštruktúry, mestskej hromadnej dopravy a jej prepojenie s prímestskou dopravou, opatrenia na obmedzenie pohybu áut v obciach (napríklad parkovacie schémy, jednosmerná premávka spojená s rozšírením priestoru pre hromadnú a nemotorovú dopravu či zavádzanie preferenčných pruhov), zelená infraštruktúra (budovanie biokoridorov, ktoré umožňujú migráciu zvierat v priestore, kde je dopravná infraštruktúra), integrovanie nemotorovej infraštruktúry (cyklochodníky a chodníky pre peších) s cestnou a železničnou infraštruktúrou (priecestia, oddelenie jazdných pruhov, križovatky, nadjazdy a nadchody, mosty, lávky a pod.).
Rozvoj miest a obcí
Táto oblasť zahŕňa investície do parkov, záhrad, verejnej zelene a verejných priestranstiev (námestia, priestor ulice), ale aj do revitalizácie chátrajúcich častí obcí, predovšetkým starých priemyselných oblastí a budov, nevyužívaných priestorov.
Všetky tieto investície majú potenciál výrazne zlepšiť kvalitu života v obciach a mestách tým, že z verejných priestranstiev vytvoria kvalitný priestor pre život, ktorý je miestom nadväzovania vzťahov, kultúrneho vyžitia a oddychu. Kvalitné verejné priestranstvá a verejná zeleň zároveň zlepšujú klímu a ovzdušie v obciach (prašnosť, teplotu, vlhkosť, hluk, otrasy). Priestor v meste by mal patriť v prvom rade ľudom, nie autám.
Oživenie starých priemyselných zón a odstránenie starých environmentálnych záťaží je nákladná a zložitá vec. Zároveň však tieto miesta často majú kultúrnu hodnotu a predstavujú veľmi zaujímavý priestor pre rozvoj verejného života.
Udržateľná spotreba a odpadové hospodárstvo
Projektové nápady v tejto oblasti by mali pomáhať efektívne využívať zdroje, výrobky a služby a znižovať záťaž na životné prostredie spôsobenú produkciou odpadov. V oblasti odpadového hospodárstva by mala byť dodržaná hierarchia riešení.
Napríklad separovaný zber odpadu a jeho spracovanie vhodným spôsobom je možné zorganizovať tak, že náklady, ale aj výhody znáša a užíva spoločne celá komunita (skupina susedov, obec, mestská časť, mesto, mikroregión). Dobre nastavená kompostovacia schéma, prípadne systém spracovania biomasy a výroba energie z nej pri dodržaní určitých podmienok môžu výrazne znížiť náklady na spracovanie odpadu, ale aj na hnojenie záhrad a verejnej zelene či výrobu tepla a elektriny.
Podobne spoločné využívanie spotrebičov, priestorov, zariadení alebo automobilov môže znížiť počet zakúpených vecí (a tým aj spotrebu zdrojov a záťaž životného prostredia pri ich výrobe), ale aj znížiť náklady spojené s ich užívaním. Takéto schémy je možné zorganizovať na susedskej, ako aj na obecnej úrovni.
Miestne trhy sú výborným príkladom ako predať svoje výrobky alebo ponúknuť svoje služby a dostať sa ku kvalitným, čerstvým produktom. Minimalizuje sa odpad spojený s balením, prepravou tovarov a nesprávnym skladovaním, zníži sa znečistenie prostredia spôsobené dopravou výrobkov na veľké vzdialenosti a, čo je veľmi dôležité, peniaze z predaja výrobkov zostanú v obci alebo komunite a neodtečú preč z regiónu, do rúk obchodných reťazcov. Takto je možné vytvoriť lokálne trhy a predajné schémy medzi miestnymi výrobcami, ktoré môžu byť základom lokálneho ekonomického systému napríklad pre potraviny, ktorý značne zvýši sebestačnosť regiónu a posilní ekonomickú silu jeho obyvateľov.
Proces hodnotenia projektových nápadov
Projektové nápady budeme hodnotiť v troch fázach. V prvej fáze organizátori súťaže overia, či súťažiaci splnili podmienky súťaže – najmä, či spadajú medzi oprávnených súťažiacich a či ich projektový nápad je v súlade s jednou zo štyroch súťažných oblastí. Nápady, ktoré podmienky nesplnia, z ďalšieho hodnotenia vylúčime. V ďalšej fáze bude projektové nápady hodnotiť panel hodnotiteľov, zložený z piatich odborníkov v oblastiach, na ktoré je súťaž zameraná. Ku každému projektu vypracuje minimálne jeden z hodnotiteľov bodové hodnotenie podľa pripraveného vzoru hodnotiaceho hárku, ktorý zohľadní inovatívnosť, celistvosť a kvalitu projektu, ako aj priority súťaže.
Hodnotenie projektov odborníkmi bude prebiehať približne od októbra 2012. Projekty, ktoré v oboch oblastiach hodnotenia (súlad s prioritami súťaže a kvalita projektového nápadu) dosiahnu minimálne 50% z maximálneho počtu bodov, postúpia do tretej fázy hodnotenia. V rámci nej prediskutuje projektové nápady panel hodnotiteľov a rozhodne o konečnom bodovom hodnotení projektov. Na návrh člena panelu hodnotiteľov môže panel rozhodnúť o znížení alebo zvýšení bodového hodnotenia projektu. Tri víťazné projekty budú určené poradím v konečnom bodovom hodnotení projektov. Ak by boli v prvej trojici viaceré projekty s rovnakým bodovým hodnotením, o ich poradí rozhodne panel hodnotiteľov, pričom bude prihliadať predovšetkým na priority súťaže.
Panel hodnotiteľov rozhoduje hlasovaním, pričom na schválenie rozhodnutia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšina členov. Členovia panelu hodnotiteľov sa riadia Podmienkami súťaže. Ak by v práci panelu nastala situácia, ktorú Podmienky súťaže neupravujú, rozhodnú o jej riešení členovia panelu hlasovaním.
Priority súťaže
Pri hodnotení projektových nápadov bude veľkú úlohu zohrávať, či nápady napĺňajú štyri priority súťaže:
Verejná prospešnosť
Projektový nápad musí byť verejne prospešný a jeho výsledky musia slúžiť ľuďom v mieste, kde sa má realizovať. Zateplenie prevádzky súkromného podniku je síce investícia vedúca k efektívnejšiemu využívaniu energie, ale jej prínos je v prvom rade súkromný. Fondy EÚ sú verejnými financiami a majú slúžiť prioritne verejnému záujmu a preto by projektový nápad nemal byť investíciou do súkromného podniku. Výnimkou môže byť obecný podnik alebo združenie či podnik vlastnený a riadený obyvateľmi, ktorý poskytuje služby danej komunite alebo širšej verejnosti.
Zapojenie občanov do rozhodovania a rozvoj komunity
Pozitívne budeme hodnotiť projekty, v ktorých budú do rozhodovania zapojení občania, ktoré budú posilňovať komunitu a občanom umožnia podieľať sa na vlastníctve projektu.
Príkladom takejto formy spravovania investícií sú družstvá a komunitné združenia či obecné podniky s účasťou občanov. Týmto spôsobom môžu obyvatelia regiónu priamo využívať výsledky projektu a financie z neho neodtečú von z regiónu cez rôzne sprostredkovateľské a distribučné firmy. Zároveň priama kontrola občanov nad projektom môže zabrániť zneužitiu verejných financií či investíciám, ktoré priamo poškodzujú životné prostredie v regióne. Spoločné vlastníctvo a riadenie projektu je, samozrejme, komplikovanejšie a vyžaduje si ochotu riešiť veci spoločne, nekonfliktným a konštruktívnym spôsobom. Zároveň však rozvíja vzťahy v komunite a posilňuje ju.
Príspevok k miestnemu rozvoju
Projekty by mali reagovať na potreby obyvateľov konkrétnej lokality či regiónu a smerovať k ich rozvoju. Pozitívne budeme hodnotiť nápady, ktorých výsledky budú môcť využívať miestni obyvatelia, ktoré budú využívať miestne zdroje, posilnia sebestačnosť regiónu v oblasti energetiky či produkcie potravín a vytvoria pracovné miesta priamo v regióne.
Príspevok k udržateľnému rozvoju
Projekty by svojou povahou mali byť v súlade s princípmi environmentálnej, sociálnej a ekonomickej udržateľnosti. Mali by mať pozitívny vplyv na životné prostredie, krajinu a klímu, mali by rozvíjať a utužovať sociálne väzby, samostatnosť, demokratické princípy fungovania spoločnosti a komunity a mali by posilňovať miestnu ekonomiku.
V oblasti energetiky by na prvom mieste malo byť znižovanie celkovej spotreby energie, na druhom mieste zvyšovanie efektívnosti jej používania, nasledované prechodom z využívania neobnoviteľných zdrojov na obnoviteľné miestne zdroje. Až na poslednom mieste by mala byť tvorba nových kapacít pre výrobu energie.
Rovnako aj v odpadovom hospodárstve majú možné riešenia svoju hierarchiu. Na prvom mieste je prevencia vzniku odpadov (napríklad redukciou využívaných obalov, zálohovacími schémami, predajom na váhu, či objem a podobne), nasledovaná znovupoužívaním, separáciou a recykláciou surovín. Až vtedy, ak tieto riešenia nie sú možné, je vhodné uvažovať o energetickom využívaní odpadu, no treba pritom veľmi zvážiť vplyv takéhoto projektu na životné prostredie, napríklad kvalitu ovzdušia či produkciu skleníkových plynov – aj to len jeho určitých zložiek a pri prísnych pravidlách). Skládkovanie nepovažujeme za prijateľný spôsob nakladania s odpadmi.
V oblasti dopravy budeme pozitívne hodnotiť projekty, ktoré prispievajú k vytvoreniu efektívnej dopravnej siete v regiónoch, ktorá slúži miestnym občanom a podnikateľom a zároveň neprodukuje obrovské množstvá emisií skleníkových plynov, hluku, otrasov a iného znečistenia. Uprednostňujeme preto hromadnú dopravu pred individuálnou, nemotorovú dopravu pred motorovou a miestnu dopravu pred medziregionálnou a medzinárodnou. Individuálna automobilová doprava, či už ľudí alebo nákladov, môže byť len doplnkom, nie základom dopravného systému vyspelého štátu.
Hodnotitelia
Danica Hullová
Je expertkou v oblasti plánovania a tvorby projektov pre EÚ. Od roku 1993 pôsobí ako lektorka v oblasti tvorby projektov a projektového manažmentu. Absolvovala viaceré zahraničné stáže v USA a Európe (Holandsko, Nemecko, Belgicko, Švédsko). V roku 2003 absolvovala študijný pobyt v kľúčových inštitúciách EÚ v Bruseli. Je autorkou a spoluautorkou odborných publikácií a študijných manuálov na tému Projektový manažment, Príprava žiadostí o grant a Riadenie projektového cyklu. Spolupracovala na príprave medzinárodnej učebnice Projektového manažmentu pre študentov VŠ v krajinách EÚ. Je hodnotiteľkou projektov pre ESF (MPSVaR SR) a fondy administrované MV SR. Od roku 1998 pôsobí ako výkonná riaditeľka CVNO.
Peter Medveď
Od roku 2002 pôsobí ako riaditeľ nadácie Ekopolis, kde začal pracovať v roku 1994 ako programový manažér. Nadácia Ekopolis je najvýznamnejšou slovenskou environmentálnou nadáciou, ktorá podporuje projekty mimovládnych organizácií, obcí, škôl i neformálnych občianskych skupín. Nadácia spravuje verejné zdroje a spolupracuje so širokým okruhom súkromných aj verejných partnerov. Vzdelanie nadobudol na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Roman Havlíček
Roman Havlíček je ekológ a environmentalista. V roku 1993 spoluzakladal Združenie Slatinka vo Zvolene, potom pracoval v organizáciách Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network ako koordinátor projektov. Zastával aj funkciu člena výkonného výboru Friends of the Earth Europe, neskôr aj CEE Bankwatch Network. V súčasnosti je členom Rady Priateľov Zeme Slovensko a pôsobí ako konzultant v oblasti životného prostredia a verejných financií.
Branislav Moňok
Od roku 1995 sa aktívne venuje problematike komunálnych odpadov. V rokoch 1995-1998 pracoval vo firme, ktorá v Košiciach úspešne zaviedla triedený zber odpadov. Od roku 1998 pracuje pre Priateľov Zeme – SPZ. Venuje sa príprave a vedeniu projektov a informačných kampaní, poradenstvu a praktickej pomoci v oblasti nakladania s odpadmi pre samosprávy a štátnu správu, organizovaniu a realizácii vzdelávacích akcií pre samosprávy, firmy, školy a verejnosť, publikačnej činnosti, tvorbe informačných materiálov, realizácii predprojektových štúdií pre výstavbu kompostární, zberných dvorov a systémov triedeného zberu odpadov, optimalizácii systémov separovaného zberu odpadov a biologicky rozložiteľných odpadov. Okrem toho je členom pracovnej skupiny MŽP SR na tvorbu stratégie nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom pre Slovenskú republiku (2010), členom pracovných skupín k tvorbe zákona o odpadoch v (2011 – 2012), členom skupiny tvoriacej “Program predchádzania vzniku odpadu pre Slovenskú republiku” (2012).
Emil Bédi
autor publikácií z oblati energetiky, pôsobil v International Network for sustainable energy
Odmena pre víťazov
Odmenené budú tri projektové nápady, ktoré získajú najvyššie bodové hodnotenie. Tieto projekty získajú finančnú odmenu vo výške 1 000 eur a možnosť zúčastniť sa medzinárodného stretnutia v Bruseli a prezentovať tam svoj projektový nápad. Aj tí, ktorí nezískajú cenu, však môžu profitovať z nových kontaktov s aktívnymi ľuďmi v iných regiónoch a s odborníkmi na fondy EÚ a získať nové vedomosti a skúsenosti.
Odoslaním príspevku do súťaže nevzniká súťažiacemu, prípadne súťažiacej, právny nárok na výhru. Z ceny musí súťažiaci, prípadne súťažiaca, odviesť daň podľa platných právnych predpisov. Každý účastník môže získať len jednu cenu, bez ohľadu na počet podaných nápadov na projekt.
Ďalšie podmienky
Odoslaním príspevku do súťaže udeľuje súťažiaci, respektíve súťažiaca občianskemu združeniu Priatelia Zeme – CEPA, so sídlom Ponická Huta, Nám. Pod krížom 65, 97633 Poniky, Slovenská republika, súhlas so správou, spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov v súlade so zákonom č. 428/2002 Z.z.
Poslaním vyplnenej prihlášky do súťaže dáva účastník súťaže organizátorom povolenie k bezplatnej reprodukcii textov nápadu na projekt v tlačenej a elektronickej podobe, prípadne všetkých grafických alebo iných príloh prihlášky. Zároveň vyhlasuje, že so všetkými vyplnenými časťami tejto prihlášky sa zoznámi/a, všetky údaje sú presné, pravdivé a poskytované dobrovoľne. Je si taktiež vedomý/á, že svoj súhlas môže kedykoľvek odvolať. Súťažiaci zároveň potvrdzuje, že má všetky práva na poslané materiály vrátane autorský práv podľa príslušných právnych úprav.
Dokumenty k súťaži
Podmienky súťaže (pdf)
Súťažný formulár (doc)
Kde sa dočítate viac o nás a našich aktivitách?
Viac informácií nájdete na stránkach:
Priatelia Zeme – CEPA
CEE Bankwatch network
Eufondy.org – virtuálny sprievodca Eurofondami
Kontakty
V prípade otázok či nejasností, ktoré nie sú vysvetlené v súťažnom formulári a v podmienkach súťaže, nás môžete kontaktovať e-mailom na cepa(zavináč)priateliazeme.sk.