Bohunické ZÁHRADNÉ “HRY”
Cieľom projektového nápadu je premeniť zanedbanú obecnú bohunickú záhradu s parkom a kaplnkou na miesto, v ktorom sa ľudia stretávajú a ktoré by bolo skutočným srdcom obce. Uprostred záhrady sa nachádza kaštiel, ktorý už prešiel rekonštrukciou a je v ňom vytvorené Múzeum regiónu Bielych Karpát. Cieľom je revitalizovanie obecného ovocného sadu a zabezpečenie malého stáda oviec, ktoré bude udržiavať zelenú plochu upravenú a prakticky bez nákladov. Bolo by potrebné opraviť časť oplotenia, aby zvieratá boli v bezpečnom priestore. Zimné náklady na zvieratá by neboli žiadne, pretože v jeseni by sa konala v rámci tradičnej hasičskej zábavy obecná zabíjačka. Za vyzbieraný dobrovoľný príspevok za delikatesy z jahňaciny sa na jar zakúpia ďalšie jahniatka. Ide o trvalo udržateľný spôsob rekultivácie, bez ďalších nákladov.
Rovnako by občania obce profitovali aj z ovocia z revitalizovaného sadu. V sade by boli vysadené len lokálne odrody stromov, pričom plody z týchto stromov by mohli zásobiť obyvateľov obce ovocím v bio kvalite. Okrem toho by bol aj dostatok surovín pre aktivity v múzeu pre skupiny žien a seniorov na skúšanie tradičných receptov (mušty, džemy, koláče). Súčasťou parku je aj jazierko, ktoré by sa v rámci revitalizácie zmenilo na obecný chovný rybník, ktorý by na Vianoce mohol obec zásobiť v spolupráci s rybármi obyvateľov obce rybami z vlastného chovu. Kaplnka by po rekonštrukcii slúžila ako objekt komunitných stretnutí, romantické miesto sobášov, či extravagantné miesto výtvarných vernisáží.
Do projektu by boli zapojené všetky vekové skupiny obyvateľstva. V prvom štádiu by to boli ľudia v produktívnom veku a študenti stredných škôl. V štádiu aktivít spojených zo zberom a spracovávaním produktov najmä seniori. Projekt by mal ovplyvniť existenciu všetkých obyvateľov obce vo využívaní zelene na voľnočasové aktivity. Plody a výrobky by sa ponúkli podľa záujmu. Uprednostnili by sa obyvatelia Bohuníc, v prípade dostatočných zdrojov (ovocia, výrobkov) sa v rámci farmárskych dní ponúknu produkty na obecnom jarmoku. Sekundárne budú záhradu s parkom využívať návštevníci múzea a účastníci seminárov a kurzov.
Staré ale dobré – “Vidiecky bazár”
Cieľom projektu je prostredníctvom predaja zachovalých a použiteľných predmetov znížiť konečné množstvo veľkoobjemového odpadu v obci a zo získaných financií podporiť verejnoprospešné nápady komunity (napr. opravu detského ihriska, poskytnutie pomoci pri živelných pohromách, úprava vchodov na bezbariérové). V princípe ide o to, že v každej domácnosti sa nachádzajú nepotrebné, zachovalé predmety, ktoré druhým môžu priniesť úžitok. Po rokoch končia v zberných dvoroch, na oficiálnych skládkach odpadu, v horšom prípade na nelegálnych skládkach.
Cieľom projektového nápadu je vytvoriť v obci Zákamenné trhový priestor, tzv. vidiecky bazár s rozlohou aspoň 300m2 (starý, nevyužívaný priestor v obci nie je), do ktorého môžu ľudia priniesť nepoužívané predmety. Majiteľ rozhodne, či chce svoj predmet darovať alebo predať.
Vo „vidieckom bazáre“ si kupujúci vyberie predmet/y, o ktoré má záujem. Za predmet zaplatí „pevnú sumu“, ktorú stanovil predávajúci alebo dobrovoľnú sumu (pri darovaných veciach).
Z „pevnej ceny“ 30% a z darovaných predmetov bude celá suma použitá na verejnoprospešný účel a chod zariadenia (energie, materiál). O účele použitia získaných peňazí by rozhodovala komunita vo verejnom hlasovaní (online, hlasovacie lístky). Po úspešnom ukončení realizovania verejnoprospešného návrhu/projektu sa proces navrhovania a hlasovania opakuje.
Vidiecky bazár by mal aj ďalšiu funkciu, ktorá by spočívala vo vyhradení priestoru pre remeselníkov, ktorí chcú získať prax pri oprave predmetov. Ich činnosť je založená na dobrovoľníckej báze, pracovné schopnosti a referencie, ktoré dosiahnu, budú prezentované na web stránke projektu. Nadobudnuté skúsenosti a zviditeľnenie ich práce by im mohli dopomôcť pri získavaní ďalších zákaziek v obci a regióne.
Svoj priestor by tu mali mať vyhradený aj perspektívni umelci, ktorí chcú predmety v bazári dotvoriť, dať im pridanú umeleckú a estetickú hodnotu. Na konečnom vzhľade sa dohodnú s kupujúcim. Opravené, zrekonštruované predmety tým znova získajú na cene.
Ak by sa nejaký predmet, tovar nepredal, tak by po pol roku buď putoval naspäť k pôvodnému majiteľovi alebo by sa odniesol do zberného dvora na správne zhodnotenie.
Výsledkom projektu by bolo vytvorenie takého systému predaja použiteľných vecí vo „Vidieckom bazári“, z ktorého získa prospech predávajúci, kupujúci, dobrovoľníci (remeselníci, perspektívni umelci) aj komunita. Z „pevnej sumy“ 30% a z predaja darovaných vecí celá suma bude použitá na podporu verejnoprospešného nápadu/projektu, ktorý si navrhne a vyberie komunita vo verejnom hlasovaní. Výsledky ich práce, spolu s referenciami, budú uverejnené na webovej stránke projektu, ktorá bude okrem toho informovať o novinkách projektu, bude obsahovať aktuálny zoznam predmetov na predaj, aplikáciu na podávanie verejnoprospešných návrhov/projektov občanmi a na hlasovanie za jednotlivé verejnoprospešné návrhy/projekty.
Železničný cyklo-park Filiálka Bratislava
Projektový nápad sa zameral na riešenie chátrajúceho areálu železničnej filiálky Bratislava. Cieľom projektu by bolo vyčistiť celý areál, postupne ho revitalizovať a medzi 3. a 5. koľajou vytvoriť cyklochodník s približne 1,5 km dlhou cyklotrasou, ktorá by odľahčila preplnenú dopravu na trase medzi Račou a Starým mestom. Okrem toho by sa vysadili stromy a zeleň, čím by sa výrazne zlepšilo životné prostredie v blízkom okolí. V priestoroch železnice, ktoré by sa zrenovovali do pôvodného stavu, by sa vytvorilo nové kultúrno-komunitné centrum s cieľom pozdvihnúť a zachovať históriu železníc na Slovensku. Okrem toho by v areáli bolo možné vytvoriť priestory pre menšiu komunitnú záhradku a kompostovisko a motivovať tak ľudí k pestovaniu vlastných potravín, triedeniu odpadu a využívaniu bioodpadu.
Pri prípadnej realizácii projektového nápadu sa ráta so zapojením viacerých skupín pôsobiacich v Bratislave. Napríklad čistenie areálu by prebiehalo v spolupráci s ľuďmi z okolia a so Zelenou hliadkou, ktorá dobrovoľníckym spôsobom čistí rôzne časti Bratislavy zanesené smetím. Na čo najlepšie využitie areálu by sa otvorila verejná diskusia s občanmi a odborníkmi a spustila súťaž pre študentov záhradnej a krajinnej architektúry o vypracovanie najvhodnejšieho odborného riešenia na vybudovanie parku Filiálka. Cyklotrasa by sa vybudovala v spolupráci s Cyklokoalíciou a mestom Bratislava. Stará budova skladu by sa postupne rekonštruovala na komunitno-kultúrne centrum. Ako sa hovorí v samotnom projektovom nápade, najväčším prínosom by bolo radikálne zlepšenie životného prostredia, zo smetiska by sa stala športovo-relaxačná zóna s jedinečným historickým nádychom. Veľkým prínosom by bola taktiež možnosť cestovať na bicykli alebo inom “eco” dopravnom prostriedku v širokom okolí. Stará budova bývalého skladu by mala slúžiť ako kultúrno-komunitné centrum kde by sa konali prednášky, workshopy, premietania, koncerty a rôzne aktivity a to pre širokú verejnosť.