Kontrowersje wokół budowy elektrowni węglowej w Rajkowach
22 September 2011, Portal Pomorze
PELPLIN. Nie odbyła się zaplanowana na 20 września debata o elektrowni węglowej w Rajkowach z udziałem niezależnych ekspertów, przedstawicieli inwestora oraz samych mieszkańców. Zdaniem władz gminy zabrakło czasu na jej organizację. Trwają negocjacje nad nowym terminem.
Kto jest winny zamieszania? Zdaniem władz Pelplina Stowarzyszenie „Eko – Kociewie”, grupujące mieszkańców sprzeciwiających się wielkiej inwestycji, które miało dostarczyć listy z danymi adresowymi ekspertów, mającymi reprezentować stowarzyszenie podczas debaty.
Bo lista przyszła za późno…
Spotkanie miało się odbyć w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.
– Z powyższą prośbą zwracaliśmy się dwukrotnie: 1 lipca oraz 18 sierpnia, gdzie w piśmie prosiłem o przekazanie informacji w terminie do 24 sierpnia – czytamy w liście burmistrza Andrzeja Stanucha, nadesłanego także na adres naszej redakcji.
W piśmie burmistrz wyjaśnia, że możliwe jest zorganizowanie debaty w późniejszym terminie, o ile druga strona „bardziej odpowiedzialnie i poważne odniesie się do tego niezwykle ważnego zagadnienia.”
– Dopiero w minionym tygodniu otrzymaliśmy listę ekspertów z danymi kontaktowymi i mieliśmy zdecydowanie za mało czasu, aby taką debatę zorganizować – powiedział nam zastępca burmistrza Pelplina Tadeusz Błędzki.
Inaczej sprawę komentują przedstawiciele organizacji ekologicznych, którzy mają być jedną ze stron zabierających głos podczas debaty.
– O debatę niezależnych ekspertów z inwestorem prosiliśmy burmistrza Pelplina jeszcze przed wakacjami, z nadzieją, że uda się ją zorganizować w lipcu – tłumaczy Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii w CEE Bankwatch Network. – Wówczas pan burmistrz podał termin wrześniowy, argumentując to letnim okresem wakacyjnym. Czasu na organizację debaty było więc sporo. Prośbę pana burmistrza o przesłanie listy ekspertów otrzymaliśmy, gdy sami przebywaliśmy na urlopie. Udostępniliśmy ją, gdy tylko z niego wróciliśmy. Tymczasem okazało się, że pan burmistrz sam przebywa na urlopie do 19 września.
Konfrontacja opinii
Obecnie strony negocjują nowy termin debaty. Decyzja może zapaść jeszcze w tym tygodniu. Jak wyjaśnił nam wiceburmistrz Błędzki, wstępnym terminem jest połowa października. Ekologom z kolei zależy na organizacji debaty pod koniec września lub nie później niż 15 października.
– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy po raz pierwszy mogli skonfrontować opinie niezależnych ekspertów i przedstawicieli inwestora – podkreśla Kuba Gogolewski.
Do debaty przygotowują się także inwestorzy elektrowni w Rajkowach.
– Od samego początku inwestycji prowadzimy konsultacje społeczne, na które zapraszamy wszystkie zainteresowane strony, również te, które mają wątpliwości związane z projektem – tłumaczyła nam jeszcze przed zmianą terminu debaty Marta Wysocka, rzecznik prasowy Kulczyk Investments. – Ostatnią taką debatę z organizacjami ekologicznymi przeprowadziliśmy w kwietniu. Organizatorem wrześniowej debaty jest burmistrz Pelplina, od którego otrzymaliśmy zaproszenie, i w którym chętnie weźmiemy udział.
Tymczasem w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku trwa rozpatrywanie odwołań od wydanego w lipcu przez Starostwo Powiatowe w Tczewie pozwolenia na budowę. Czy organizacja debaty w późniejszym niż początkowo zakładano terminie będzie miała sens w przypadku uprawomocnienia się pozwolenia na budowę?
– Jeśli inwestor otrzyma pozwolenie na budowę elektrowni do terminu debaty, nie przekreśla to idei jej zorganizowania – uważa Kuba Gogolewski. – Pamiętajmy, że gmina Subkowy wciąż nie uchwaliła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalającego na budowę magistrali wodno – ściekowej, prowadzącej z Wisły do elektrowni. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy.
– Plan przestrzenny dla przebiegu magistrali wodno – ściekowej zostanie uchwalony na najbliższej sesji Rady Gminy, czyli 29 września – poinformował nas wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło.
Prąd może popłynąć za 5 lat
Inwestycja w Rajkowach ma powstać na ponad 220 hektarach. Blisko połowę z nich zajmie sama elektrownia. Resztę terenu przeznaczono pod park (20 ha) i jako rezerwę pod ewentualną rozbudowę elektrowni lub miejsce dla innych przedsięwzięć, związanych z wielką inwestycją. Pierwszy blok ma być uruchomiony w połowie 2016 r., drugi dwa lata później. Koszt budowy szacowany jest na 10 – 12 mld złotych. Pracę przy budowie ma znaleźć nawet 3 tys. osób, a kolejny tysiąc w oddanej do użytku elektrowni oraz w firmach z nią kooperujących.
Kiedy debata?
W poniedziałek, 19 września, organizacja CEE Bankwatch Network, w związku z zaplanowanym na 29 września głosowaniem Rady Gminy Subkowy nad przyjęciem planu przestrzennego dla magistrali wodno – ściekowej, wystąpiła do burmistrza Pelplina o organizację debaty w terminie między 25 a 28 września. Przedstawicielom organizacji zależy także na neutralnym moderatorze debaty.
Institution: EIB
Theme: Energy & climate
Location: Poland
Project: Coal-fired power plants in Poland