Drugi blok nije isplativ
26 July 2016, Dan Online
Ako će cijena izgradnje biti 321 milion eura, ako će Crna Gora odložiti plaćanje ugljen-dioksida do 2026. godine, ako će cijena struje značajno rasti, ako će cijene CO2 rasti sporije nego očekivano, ako će se troškovi proizvodnje uglja smanjiti na 17,5 eura po toni u sledećih 10 godina i ako se ne plaća PDV na opremu i izgradnju, onda će Pljevlja 2 možda biti isplativ, kazala ja predstavnica CEE Bankwatch Network Pipa Galop
Dokument koji je Vlada Crne Gore objavila u ime “dokazivanja” isplativosti projekta izgradnje drugog bloka Termoelektrane Pljevlja zapravo pokazuje suprotno, pokazuju komentari nevladinih organizacija CEE Bankwatch Network , MANS i Grin houm, koji su objavljeni juče i dostavljeni Evropskoj komisiji i drugim relevantnim adresama.
Predstavnici tri NVO su naveli da u četvrtak u Skupštini počinje rasprava o odluci o sporazumu sa Češkom koji bi legalizovao način izbora Škode Prahe kao najpovoljnijeg ponuđača bez standardnog tendera, te da bi ta odluka stvorila uslove za dalji razvoj projekta, iako konačna cijena još nije dogovorena između Eleketroprivrede i Škode Prahe.
– Deloit studija pretpostavlja cijenu od 321 milion eura za izgradnju, iako je Škoda Praha ponudila najpovoljniju cijenu za 329 miliona eura. To znači da će sve opet morati da bude preračunato kada bude poznata konačna cijena – naveli su u saopštenju iz tri NVO.
Oni su kazali da Deloit pretpostavlja da će Crna Gora uspjeti da odloži emisije ugljen dioksida do barem 2026. godine.
– S obzirom da do sada nije bila praksa da se odloži takva naknada nakon ulaska u EU, nema nikakvog osnova za takve pretpostavke. Cijena ugljen-dioksida mora biti uključena od početka projekta – poručili su iz nevladinih organizacija.
Istakli su da uopšte nije spomenuta proizvodna cijena električne energije iz drugog bloka, a predviđene veleprodajne cijene u studiji su vrlo visoke – 97 eura po megavat-satu (Mvh) do 2040. Godine bez inflacije ili 143 eura po Mvh-u sa inflacijom.
– Ako se takve projekcije uporede sa trenutnom cijenom od oko 38 eura po Mvh-u, jasno je da postoji velika opasnost da će prihod usled eventualno nižih cijena struje, biti znatno manji nego što se očekuje – kazali su predstavnici nevladinih organizacija.
Da bi prognoze o cijeni struje u studiji bile „umjerenije“ Deloit je, kako su naveli, u proračunu veleprodajnu cijenu struje smanjio za 10 odsto i tako nižu cijenu povezuje sa 10 odsto nižom cijenom emisije ugljen-dioksida. Niži troškovi CO2, kako su saopštili, nijesu rizik za projekat, niti nešto što može uticati nepovoljno na projekat, pa ovo više izgleda kao manipulacija sa brojevima, nego „umjereniji“ scenario.
– Čak i uz ovu manipulaciju u proračunu, ako veleprodajna cijena struje bude 20 odsto niža nego očekivana i cijena CO2 takođe, studija Deloita pokazuje da će projekat drugog bloka biti neisplativ. S obzirom na teškoće prognoziranja cijene, ovo uopšte nije nerealan scenario. Dakle, ako cijene ugljen-dioksida budu kao očekivane, a ne 20 odsto niže, isplativost investicije će onda biti još osjetljivija na cijene struje – naveli su oni.
Prema njihovim riječima, da bi Pljevlja 2 imala šansu da budu isplativa, troškovi proizvodnje u Rudniku uglja bi morali da budu smanjeni od 24,21 euro po toni u 2015. godini na 17,5 eura po toni oko 2027. godine.
– Nije uopšte sigurno da li će takvo smanjenje stvarno biti realizovano, a ako Rudnik nekako uspije da to realizuje, broj zaposlenih bi morao da bude smanjen za pola. Do sada, u javnosti nije predstavljen nikakav plan da se to realizuje na pravedan način – piše u saopštenju.
Najbolji komentar o isplativosti drugog bloka dala je istraživač za CEE Bankwatch Network, Pipa Galop.
– Znači ako će cijena izgradnje biti 321 milion eura, ako će Crna Gora odložiti plaćanje ugljen-dioksida do 2026. godine, ako će cijena struje značajno rasti, ako će cijene CO2 rasti sporije nego očekivano, ako će se troškovi proizvodnje uglja smanjiti na 17,5 eura po toni u sljedećih 10 godina i ako se ne plaća PDV na opremu i izgradnju, onda će Pljevlja 2 možda biti isplativ. Moraš biti veliki optimista da vjeruješ da će se sve te okolnosti poklopiti – kazala ja Galop.D.M.
Razlika u cijeni šest eura po megavat-satu
Predstavnica Grin houma Diana Čavor kazala je da je prije nekoliko dana predstavnik EPCG u emisiji Akcenti priznao da je postojeća termoelektrana na ivici isplativosti jer je proizvodna cijena 45 eura po Mvh-u, dok je prodajna 39 eura po Mvh-u.
– Kako iko onda misli da bi novi blok, uz sve troškove izgradnje i finansiranja, bila isplativa investicija u ovom trenutku – pita se Čavor.
Studije se rade na osnovu projekcija
Deloit je u okviru studije izvodljivosti uzeo u obzir i prezentovao moguće scenarije izgradnje drugog bloka TE Pljevlja, uključujući i konzervativniji pristup i najnepovoljnije varijante, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
– Sve tri varijante pokazuju da je projekat isplativ – navedeno je u reagovanju Ministarstva na navode tri NVO.
– Studije za budućih 40 godina se rade na nivou projekcija i to je jedini mogući način. EPCG i Rudnik uglja su za izradu studije izvodljivosti drugog bloka TE Pljevlja angažovali renomirane kompanije Deloit i Fihtner, dok su projekcije cijena struje podaci takođe renomirane kompanije Poyry – rekli su iz Ministarstva i dodali da ukoliko MANS, CEE Bankvatch Netvork i Green Home imaju bolje projekcije, ili bilo kakve, javnost Crne Gore ih, kako su poručili iz Ministarstva, još nije vidjela.
– Kada polemišu o projekcijama cijena električne energije, tvrdeći da one nijesu tačne, ove tri NVO ne polemišu sa zagovornicima projekta, već sa stručnjacima renomirane kompanije Poyry – naveli su iz Ministarstva.
Iz Ministarstva su, u vezi troškova proizvodnje Rudnika uglja, poručili da činjenice demantuju tvrdnje tri NVO. Naveli su i da će Rudnik uglja odrediti koliko će biti zaposlenih, a da to ne piše u studiji.
Theme: Energy & climate
Location: Montenegro
Project: Pljevlja II lignite power plant, Montenegro
Tags: BalkanCoal | Pljevlja | economics | lignite