Kako se riješiti smoga
Foto: iz arhive Centar za ekologiju i energiju
Study | 25 June 2019
Koliko bi javno zdravlje Tuzle imalo koristi od provedbe zakonodavstva o kvalitetu zraka
CEE Bankwatch Network i Centar za ekologiju i energiju su u Tuzli proveli neovisni monitoring čestica prašine poznate kao PM10. Pored toga smo, na osnovu zvaničnih podataka i pomoću SZO faktora konverzije, zajedno sa (Health and Environment Alliance – HEAL), izračunali i uticaj finih čestica prašine PM2,5 na zdravlje u Tuzli.
Neovisni monitoring je pokazao da je u 2018. godini – za period od 144 dana ili skoro 5 mjeseci u toku ljeta, jeseni i zime – prosječni nivo PM10 bio dvostruko veći od zakonom dozvoljenog godišnjeg prosjeka. Prosječne vrijednosti PM10 iznosile su 78,9 µg/m3, dok je godišnja prosječna granica 40 µg/m3.
Na 98 dana od 144, PM10 je premašio zakonom dozvoljenu dnevnu graničnu vrijednost od 50 µg/m3. Zakonski, ovu graničnu vrijednost je dozvoljeno prekoračiti najviše 35 dana u godini. Drugim riječima, onečišćenje zraka u Tuzli premašilo je dnevna zakonska ograničenja tokom tri od pet mjeseci.
Studija procjenjuje da je zagađenje PM2,5 uzrokovalo 136 preuranjenih smrti odraslih u Tuzli 2018. godine. To predstavlja 17 posto svih smrtnih slučajeva odraslih starijih od 30 godina. Ako bi nivo zagađenja ostao unutar zakonskih granica, zagađenje zraka bi i dalje bilo razlog za 63 smrtna slučaja u odrasloj populaciji u Tuzli, dok bi se pridržavanjem preporuka Svjetske zdravstvene organizacije izbjegle sve te smrti. Pravna usklađenost je stoga minimalni zahtjev, ali nikako i krajnji cilj.
Location: Bosnia and Herzegovina
Project: Coal in the Balkans | Tuzla 7 lignite power plant, Bosnia and Herzegovina
Tags: air pollution | health
Never miss an update
We expose the risks of international public finance and bring critical updates from the ground. We believe that the billions of public money should work for people and the environment.
STAY INFORMED